spacer.png, 0 kB

Wsp贸艂praca

Zam贸w Newsletter



Login:

Adres email:
zapisz wypisz

spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
22-proc. VAT tylko na luksusowe mieszkania Drukuj E-mail

 

Po 2007 r. domy jednorodzinne i mieszkania o powierzchni nie przekraczaj膮cej 350 m kw. nadal b臋d膮 obj臋te preferencyjn膮 stawk膮 tego podatku - zapowiedzia艂 w 艣rod臋 minister transportu i budownictwa Jerzy Polaczek. 22-proc. VAT maj膮 p艂aci膰 tylko ci, kt贸rzy kupi膮 b膮d藕 zbuduj膮 super luksusow膮 will臋 lub apartament, np. z basenem i du偶ym tarasem.

 


Zgodnie z zapowiedzi膮 sprzed tygodnia, Jerzy Polaczek przedstawi艂 wczoraj propozycj臋 definicji budownictwa spo艂ecznego, kt贸ra ma zapobiec podwy偶ce VAT na nowe mieszkania i us艂ugi zwi膮zane z mieszkaniami z 7 do 22 proc. Tak膮 podwy偶k臋 nakazuje nam od 2008 r. dyrektywa unijna. R贸wnocze艣nie dopuszcza ona stosowanie ni偶szej stawki VAT w przypadku m.in. "dostawy, budowy, remontu lub przebudowy budynk贸w mieszkalnych w ramach polityki spo艂ecznej".

Co prawda ka偶dy cz艂onek UE mo偶e mie膰 w艂asn膮 definicj臋 budownictwa spo艂ecznego, ale unijny komisarz ds. podatk贸w Laszlo Kovacs zasugerowa艂 niedawno w li艣cie do wicepremier i minister finans贸w Zyty Gilowskiej, 偶e "Polska mog艂aby okre艣li膰, 偶e wszystkie domy, gdzie jest wi臋cej ni偶 jedno mieszkanie, mia艂yby charakter spo艂eczny" lub, 偶e za "spo艂eczne" mo偶na uzna膰 mieszkania, kt贸rych koszt budowy nie przekracza 100 tys. euro (to dzi艣 ok. 382 tys. z艂).

Pocz膮tkowo resort transportu i budownictwa rozwa偶a艂 tego typu ograniczenia, ale ostatecznie zaproponowa艂 projekt nowelizacji ustawy o VAT z definicj膮 obejmuj膮c膮 niemal ca艂e budownictwo mieszkaniowe wraz z towarzysz膮c膮 mu infrastruktur膮, czyli m.in. sieci膮 wodno-kanalizacyjn膮 i energetyczn膮, drogami czy oczyszczalniami 艣ciek贸w.

- Nawi膮zali艣my do rozwi膮zania w艂oskiego - zaznaczy艂 min. Polaczek. - Teraz projekt skierujemy do uzgodnie艅 mi臋dzyresortowych i zobaczymy jak go oceni Ministerstwo Finans贸w - doda艂.

Zgodnie z projektem, od 2008 r. 22-proc. stawka VAT mia艂aby generalnie dotyczy膰 tylko dom贸w jednorodzinnych i mieszka艅 powy偶ej 350 m kw. Projekt przewiduje jednak pewne wyj膮tki od tej regu艂y - wy偶szy podatek grozi艂by te偶 osobom kupuj膮ce mniejsze domy i mieszkania, o ile spe艂nia艂yby one jeszcze co najmniej dwa spo艣r贸d czterech innych warunk贸w.

Jakich? •  W przypadku mieszka艅, 艂膮czna powierzchnia taras贸w i balkon贸w przekracza艂yby 65 m kw. •  W domu by艂by basen kryty, stanowi膮cy cz臋艣膰 nieruchomo艣ci wsp贸lnej lub nale偶膮cy do w艂a艣ciciela lokalu. •  Podobnie „korty tenisowe, baseny odkryte lub inne obiekty sportowe”. •  I wreszcie, warto艣膰 rob贸t wyko艅czeniowych wraz z materia艂ami przekracza艂aby po艂ow臋 ceny mieszkania.

Wiceminister transportu i budownictwa i r贸wnocze艣nie pe艂nomocnik rz膮du ds. budownictwa mieszkaniowego Piotr Stycze艅 podkre艣la艂, 偶e je艣li w apartamentowcu np. by艂by basen, ale mieszkanie wraz z tarasem nie by艂oby zbyt du偶e, to w贸wczas kupuj膮cy je od dewelopera klient p艂aci艂by 7-proc. VAT. Z kolei w budownictwie jednorodzinnym op艂aca艂oby najpierw zbudowa膰 dom korzystaj膮c z preferencji podatkowej, a dopiero potem wzi膮膰 si臋 za budow臋 basenu czy kortu tenisowego.

- To dobra wiadomo艣膰 - cieszy si臋 Jacek Bielecki z zarz膮du Polskiego Zwi膮zku Firm Deweloperskich. - 7-proc. VAT-em by艂oby obj臋te 99,9 proc. budownictwa mieszkaniowego w naszym kraju - dodaje.

Czy na pewno? W ostatnich latach dominuje u nas budownictwo jednorodzinne. Cz臋sto s膮 do domy budowane tzw. systemem gospodarczym (inwestorzy nie korzystaj膮 z us艂ug profesjonalnych firm). Tego typu bud贸w preferencyjny VAT najpewniej nie obejmie. Wprawdzie obecnie tacy inwestorzy mog膮 liczy膰 na zwrot cz臋艣ci wydatk贸w na materia艂y budowlane. Jednak ustawa w tej sprawie ma obowi膮zywa膰 tylko do ko艅ca 2007 r. Za艣 z wypowiedzi Polaczka i Stycznia wynika, 偶e na powr贸t do 7-proc. stawki VAT na materia艂y u偶ywane do budowy mieszka艅 i dom贸w raczej nie mamy co liczy膰. Przypomnijmy, 偶e zwolennikami takiej definicji by艂y w poprzednim Sejmie PiS i Platforma Obywatelska, kt贸rej jednym z lider贸w by艂a w贸wczas Zyta Gilowska.

- Nie znam kraju w UE, w kt贸rym materia艂y budowlane mia艂yby obni偶on膮 stawk臋 VAT - przyznaje Roman Nowicki, szef Kongresu Budownictwa, skupiaj膮cego 22 organizacje budowlane. - Ale te偶 nigdzie indziej nie powstaje tyle dom贸w w systemie gospodarczym - dodaje.

Nowicki cieszy si臋, 偶e ministerstwo opar艂o definicj臋 na lansowanych przez kongres rozwi膮zaniach w艂oskich. Ten ekspert opowiada, 偶e we W艂oszech istnieje definicja "budownictwa o charakterze nie luksusowym". Wszystkie obj臋te ni膮 mieszkania i domy s膮 ob艂o偶one 10-proc. VAT-em ("pierwsze mieszkania" - 4-proc.). Natomiast mieszkania i domy luksusowe s膮 opodatkowane normaln膮, 20-proc. stawk膮 tego podatku.

- Za luksusowe uznawane s膮 we W艂oszech domy wybudowane na terenach przeznaczonych w planach urbanistycznych pod zabudow臋 willow膮 i na parki prywatne, za艣 mieszkania - wybudowane na terenach pod budownictwo jednorodzinne i na dzia艂kach o powierzchni powy偶ej 3 tys. m kw. - m贸wi Nowicki. - Typowy luksusowy dom ma wi臋cej ni偶 200 m kw., nie licz膮c balkon贸w, taras贸w, piwnic, strych贸w, schod贸w i gara偶y; teren wok贸艂 jest pi臋ciokrotnie wi臋kszy od zabudowanej powierzchni, a basen ma wi臋cej ni偶 80 m kw. - dodaje.

Min. Polaczek poinformowa艂, 偶e definicja budownictwa spo艂ecznego zacznie obowi膮zywa膰 od 1 stycznia 2008 r. Resortowi zale偶y jednak na tym, by rz膮d skierowa艂 j膮 jak najszybciej do Sejmu. Od dawna prosz膮 o to deweloperzy, kt贸rzy chc膮 wiedzie膰, czy powinni rozwija膰, czy raczej ogranicza膰 dzia艂alno艣膰, bo skutkiem podwy偶ki VAT by艂by przej艣ciowy spadek popytu na mieszkania.

< Poprzedni   Nast阷ny >
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB