spacer.png, 0 kB

Współpraca

Zamów Newsletter



Login:

Adres email:
zapisz wypisz

spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
EBC sugeruje podwyżki stóp w sierpniu Drukuj E-mail

 

Istnieją oznaki wskazujące, iż w obliczu rosnących presji inflacyjnych i energicznego ożywienia gospodarczego, koszty pożyczek w strefie euro wzrosną na początku przyszłego miesiąca, jak zasygnalizował we czwartek Europejski Bank Centralny.


Zapowiadając przyspieszenie tempa podwyżek stóp procentowych, prezes EBC Jean-Claude Trichet ogłosił, że rada banku, ustanawiająca stopy procentowe, wyjątkowo spotka się 3 sierpnia we Frankfurcie w normalnym trybie, nie zaś w formie telekonferencji, która zwykle ma miejsce podczas letniej przerwy.

StwierdziÅ‚ on, że bank centralny wykazywaÅ‚ „wzmożonÄ… czujność” – sÄ… to sÅ‚owa, w których zakodowana jest zapowiedź szykujÄ…cych siÄ™ podwyżek stóp procentowych. Wskazuje to na możliwość podwyżki stóp na poczÄ…tku nastÄ™pnego miesiÄ…ca o ćwierć punktu procentowego do poziomu 3 proc.

Nieoczekiwanie nieustępliwy ton wypowiedzi uwypuklił obawy EBC, że decyzje dotyczące stóp procentowych nie dotrzymują tempa aktualnym, optymistycznym danym ekonomicznym. EBC niepokoi się również ryzykiem wymknięcia się presji inflacyjnych spod kontroli.

JastrzÄ™bi czÅ‚onkowie 18-osobowej Rady ZarzÄ…dzajÄ…cej przed wczorajszym posiedzeniem mocno sygnalizowali, że chcÄ… szybszego tempa zaostrzania polityki monetarnej. „WyglÄ…da na to, że przyczyniÅ‚y siÄ™ do tego dane ze strefy euro”, stwierdziÅ‚ Dirk Schumacher, ekonomista w Goldman Sachs.

EBC rozpoczÄ…Å‚ podnoszenie stóp procentowych w grudniu ubiegÅ‚ego roku, kiedy to w strefie euro pojawiÅ‚y siÄ™ wyraźne sygnaÅ‚y przeÅ‚amania spowolnionego tempa wzrostu, oraz o kolejne ćwierć punktu procentowego do 2,75 proc. w ubiegÅ‚ym miesiÄ…cu – i na tym poziomie pozostaÅ‚y we czwartek. NastÄ™pnej podwyżki oczekiwano na regularnym posiedzeniu, zaplanowanym na 31 sierpnia.

Trichet nie daÅ‚ żadnych wskazówek co do tego, czy EBC utrzyma szybsze tempo podwyżek po 3 sierpnia. StwierdziÅ‚ on, że EBC „nie zdecydowaÅ‚ ex-ante o żadnej serii podwyżek”. EBC bÄ™dzie „stopniowo” usuwaÅ‚ czynniki pobudzajÄ…ce – tak oddziaÅ‚ujÄ… niskie stopy procentowe  na wzrost gospodarczy – a nie ma w chwili obecnej żadnego „odczucia”, które uzasadniaÅ‚oby wiÄ™ksze niż zazwyczaj podwyżki stóp o pół punktu.

Julian Callow z Barclays Capital, stwierdziÅ‚: „ZakÅ‚adajÄ…c, że 3 sierpnia nastÄ…pi ruch, znajdziemy siÄ™ w punkcie wyjÅ›cia. Sprawy stanÄ… siÄ™ bardziej zależne od danych, nie ma gwarancji przyspieszenia”.

EBC zakłada, że wyższe ceny ropy naftowej spowolnią wzrost w przyszłym roku oraz prawdopodobnie będzie nieufny wobec wzrostu wartości euro do dolara. Niemniej jednak ekonomiści prognozują, że pod koniec roku stopy znajdą się na poziomie około 3,5 proc., a więc wyższym, niż zakładano wcześniej.

Trichet stwierdziÅ‚, że wÅ›ród czÅ‚onków Rady ZarzÄ…dzajÄ…cej panowaÅ‚o „dominujÄ…ce przekonanie” za osobistym stawieniem siÄ™ na spotkanie 3 sierpnia – sugerujÄ…c, że niektórzy sprzeciwiali siÄ™ takiemu ruchowi.

OpisaÅ‚ on jako „rozsÄ…dne” pytanie z wczorajszej konferencji prasowej dotyczÄ…ce wzrostu panujÄ…cych wÅ›ród klientów strefy euro obaw wobec inflacji, które - jak twierdzi Komisja Europejska - w ubiegÅ‚ym miesiÄ…cu osiÄ…gnęły najwyższy poziom od czasu wprowadzenia banknotów i monet euro w 2002 roku. „Istotne jest, że oczekiwania wobec inflacji pozostajÄ… gÅ‚Ä™boko zakorzenione na poziomach odpowiadajÄ…cych stabilnoÅ›ci cen”, stwierdziÅ‚ Trichet.

Prezes powoÅ‚aÅ‚ siÄ™ na majowy wzrost wskaźnika M3 – ukazujÄ…cego realnÄ… podaż pieniÄ…dza, który jest uważnie obserwowany przez EBC i uznawany za wskaźnik dÅ‚ugoterminowych trendów inflacji – do najwyższego poziomu od 1999 roku. Wartość kredytów udzielanych na zakup mieszkaÅ„ rosÅ‚a o ponad 12 proc. rocznie, a stan sytuacji monetarnej wymagaÅ‚ „wzmożonego monitorowania”, dodaÅ‚. Dane dotyczÄ…ce zatrudnienia w strefie euro również ulegÅ‚y poprawie.

Choć EBC zasygnalizował szybsze tempo podwyżek europejskich stóp procentowych, Bank of England pozostawił założenia brytyjskiej polityki monetarnej niezmienione. Utrzymał stopę repo na poziomie 4,5 proc. przez 11 miesiąc z rzędu. Monetary Policy Committee (Komitet Polityki Pieniężnej) dał jasno do zrozumienia, że nie podniesie stóp bez wyraźniejszych sygnałów wskazujących na rosnącą presję inflacyjną w gospodarce.

Autor: Ralph Atkins - Frankfurt
© The Financial Times Limited 2006

< Poprzedni   Nastêpny >
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB